Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!

Novinka

Myseľ ako objekt

Kde hľadať pevný bod v meniacom sa svete?

Martin Takáč

Technológie začínajú žiť vlastným životom naberajú vlastnú dynamiku i zotrvačnosť a my im rýchlo prestávame rozumieť. Komplikovanosť zosieťovaného sveta presahuje naše predstavy a okolo nás vzniká inteligencia vyššej úrovne, niečo ako mravenisko. Čo sa však v tejto situácii deje s uvedomením a slobodou jednotlivca?

Autor Martin Takáč, ktorý sa profesijne venuje počítačovým simuláciám ľudskej mysle a spolupracuje aj na projekte vývoja digitálnych ľudí sa vo svojej eseji Myseľ ako objekt zameriava na to, ako rozumieme (či nerozumieme) svetu, ktorý sami tvoríme. Budeme schopní zachovať si naďalej ľudskosť i samostatné myslenie? Nemali by sme spomaliť, aby sme jasne vnímali hranicu medzi ľudským a umelým, aby sme ochránili ľudskú integritu a dôstojnosť aj vo svete, v ktorom technológie budú vedieť čítať naše myšlienky? 

Vydavateľstvo: Absynt/Kalligram

Typ produktu: brožovaná väzba

9,90
Dostupnosť: na sklade

Knihu Myseľ ako objekt je zaujímavým pojednaním o schopnosti ľudského myslenia v porovnaní s počítačovou logikou a umelou inteligenciou. Súčasný pokrok vo vedách o fungovaní ľudskej mysle a mozgu rozkýval pevný bod, za ktorý sa považuje ľudskou mysľou vnímaná objektívna realita. Nové poznatky o mysli, schopnosť manipulovať ju a vytvárať jej umelé varianty nutne menia pohľad na človeka a jeho miesto vo svete. Pre budúcnosť sa ukazuje potreba individuálneho rozvíjania každej jednotlivej ľudskej osobnosti o to cennejšia.

 "Dnešná doba je unikátna v tom, že vieme stále viac o mechanizmoch fungovania mysli a mozgu. Objektívne vedecké poznatky nie sú nepriateľom ani konkurentom subjektívnej reflexie, ale jej spojencom. Môžu jej dať faktický materiál, ale nedokážu ju nahradiť. Finálne rozhodnutia musia byť postavené na hodnotách. A tie väčšinou pochádzajú z iných vrstiev mysle ako vedecky overené fakty.

Významným zdrojom našich hodnôt je naša spiritualita. Tú môžeme veľmi široko definovať ako presvedčenie o zmysle života, o vlastnom mieste a účele vo svete. Spiritualitu môžeme prežívať individuálne alebo kolektívne. Veľmi často ju vzťahujeme k širšiemu príbehu spoločenstva, do ktorého patríme. Môže, ale nemusí mať náboženskú podobu. Vyplývajú z vedeckého poznania mysle nejaké dôsledky pre spiritualitu? Dokáže vedecký pohľad na myseľ obohatiť duchovné prežívanie, alebo ho vyprázdňuje? Stane sa veda náboženstvom budúcnosti?"

Predohra

Archeológia mysle

Medzihra

Od poznania k manipulácií

Ľudská integrita

Cesta dovnútra

Hľadanie zmyslu

Budúcnosť

Epilóg

ISBN: 978-80-89916-96-2 | počet strán: 120 | Jazyk: český | Rok vydania: 2020 | Téma:
Tagy: myseľ, vedomie, umelá inteligencia, medziľudské vzťahy, spiritualita

Mohlo by sa Vám páčiť: