Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!
Theosofie
Úvod do nadzmyslového poznání světa a určení člověka
Rudolf Steiner
Dielo Theosofie je jedným z vrcholných diel Rudolfa Steinera z roku 1904, kedy pôsobil v nemeckej sekcii Theosofickej spoločnosti. Spísal ho na základe svojho jasnozrivého bádania. Nie všetci jasnovidci rozumejú tomu, čo uvidia v duchovných a duševných svetoch. V diele Theosofia je prehľadne zachytené poznanie jasnovidca, ktorý logicky chápe to, čo vidí a je schopný toto poznanie odovzdávať svojim čitateľom. V knihe sú popísané niektoré skutočnosti nadzmyslového sveta. Poznávaním nadzmyslovej skutočnosti dostáva aj zmyslami vnímaná skutočnosť väčší zmysel. Toto poznanie nás činí spôsobilejšími k životu. Pojem theosofia možno uviesť aj ako božskú múdrosť. Neskôr vytvorenú duchovnú vedu - antroposofiu - zase ako ľudskú múdrosť.
Vydavateľstvo: Michael
Typ produktu: viazaná tlač
Dielo Theosofia je jedným z vrcholných diel Rudolfa Steinera, ktorý napísal počas svojho pôsobenia v Theosofickej spoločnosti, v období 1902 až 1912. Zároveň je jedným z mála diel, ktoré sám napísal, nakoľko pri ostatných sa obvykle jedná o zápisy jeho prednášok. V theosofickom hnutí našiel Rudolf Steiner prostredie, v ktorom mohol v dobe ovládanej materialistickým alebo agnostickým myslením hovoriť otvorene o svojom duchovnom poznaní. Spojil sa s týmto hnutím aj napriek jeho nedostatkom, pretože v ňom videl nástroj pre duchovný život svojej doby, avšak v presvedčení, že musí dostať svoju pravú podobu prijatím Kristovho princípu ako centrálneho kozmického činiteľa vývoja. Zdôrazňoval, že bez neho by theosofické hnutie nemohlo pôsobiť na západnú kultúru, ktorá má svoj duchovný základ v kresťanstve a to primerane stupňu vedomia súčasného človeka. V knihe Theosofia (prvé vydanie sa datuje 1904) podáva základné pravdy duchovnej vedy ako počiatok duchovného poznania. Je úvodom do "múdrosti Božej", teda do poznania božského slova Logo, ktoré bolo na počiatku a "skrze neho všetko stvorené povstalo".
"Poznání duchovní vědy v pojetí této knihy si může získať každý člověk. Výklady podané v tomto spise poskytují myšlenkový obraz vyšších světů. V jistém zmyslu jsou prvním krokem k vlastnímu nazíraní. Neboť člověk je myšlenkovou bytostí. Svou stezku poznání může nalézt jen tehdy, kdež vyjde z myšlení. Je-li obraz vyššího světa podán jeho rozumu, pak není pro něj neplodným, i když je předběžne jen vyprávěním o vyšších skutečnostech, do nichž nemůže z vlastního pozorování. Neboť myšlenky, jež jsou mu předkládany, představují samy sílu, která v jeho myšlenkovém světě působí dále. Bude v něm činná a probudí dřímající vlohy. Kdo si myslí, že je nadbytečné oddávat se takovému myšlenkovému obrazu, je na omylu. Neboť vidí v myšlenkách jen něco bezpodstatného, abstraktního. Základem myšlenky je však živá síla. Jako je poznávajícímu člověku myšlenka bezprostředním výrazem toho, čo zří v duchu, tak působí sdělení tohoto výrazu jako zárodek, jenž vydá ze sebe plod poznání. Kdo by se chtěl v zájmu vyššího poznání obracet na jiné síly v člověku a odmítat myšlenkovou práci, nebere v úvahu, že myšlení je právě nejvyšší schopnost, ktorou má člověk ve smyslovém světe."
Úvod
Podstata člověka (Tělesná bytost člověka, Duševní bytost člověka, Duchovní bytost člověka)
Tělo, duše a duch
Znovuvtělování ducha a osud (reinkarnace a karma)
Tři světy, Duševní svět, Duše v duševním svéte po smrti, Duchovní země, Duch v duchovní zemi po smrti
Fyzický svět a jeho spojení s duševní a duchovní zemí
O myšlenkových formách a lidské auře
Stezka poznání
Mohlo by sa Vám páčiť:
Do kategórie Antropozofia