Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!

Pluh (halásana) a schopnosť aktívneho rozvoja

Obrátená pozícia pluhu, halásana,  podnecuje vedomé zažívanie voľného dychu. Vykonanie tejto jogovej pozície, ásany, pôsobí na cvičiaceho tak, že sa priestor v jeho subjektívnom vnímaní zužuje, dolieha na neho a umožňuje len obmedzené možnosti rozpínania tela. Návrat z pozície prináša do vedomia šíravu, otvorenie priestoru a zažitie slobodného dýchania. 

Ásana Pluh je obrazom premeny, obrazom obratu človeka k smelému začiatku, zanechávajúc minulé. Človeka pripodobňuje k pluhu, starodávnej radlici preorávajúcej zem. Ako nová pôda vytvára podmienky pre rast, tak obrátená, neľahká pozícia tela prináša do vedomia poznanie, že napriek náročným životným, či pracovným okolnostiam  môžeme byť schopní  vlastnej dynamickej aktivity a vykročiť k novým výzvam, ktoré následne zlepšia vlastný život, aj život svojich blízkych. 

Zaujímavým aspektom pozície pluh je zažívanie blízkosti k zemi. Nohy orientované v smere za hlavu, klesajú  vedome do kontaktu s podložkou, uzatvárajúc priestor nad tvárou:  počas vykonania pozície nastáva výrazné zošnurovanie tela. Subjektívne vnímame, že sa priestor okolo nás zmenšíl. Napriek obmedzeným pomerom (alebo práve kvôli nim) sa človek usiluje obsiahnuť znovu viac priestoru, sprvu telesne: panvou nahor, nohami postupujúc ďalej za hlavu a pri pokročilom prevedení dokonca rukami hľadá tretiu dimenziu pohybu smerom od hlavy.  Toto úsilie o rozpínanie  oslovuje ľudské vedomie a učí nás, napriek subjektívne obmedzujúcim pomerom, nachádzať duševnú rozvahu, usilovať o rast a zažívať pokoj.

Na stránke Heinza Grilla je uverejnený veľmi pekný, inšpiratívny príspevok  o pozícií pluh. Popri fyzickom opise ásany a jej rôznych obmenách sa venuje aj účinkom ásany na úrovni tzv. životných síl, odborne povedané éterických síl. Nájdete ho na pripojenom linku TU

Želám Vám dobrý pokrok v pozícií halásana !


Podeľte sa o článok s priateľmi na sociálnych sieťach: