Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!

Poloha hlava koleno (paschimottanasana)

Poloha paschimottanasana- poloha hlava koleno, nazývaná aj kliešte, je polohou aktívneho predklonu so spevnenými nohami a  napriamujúcou sa chrbticou. V knihe H. Grilla, Duševná dimenzia jogy, ktorá inšpiruje ľudí cvičiacich jogu v zmysle Novej jogovej vôle, sa táto pozícia popisuje slovami "...odvážne vchádzanie do napätí a do nepohodlných pomerov, ktoré matéria ponúka". Význam týchto slov sa človeku vyjaví, keď sa usiluje naozaj aktívne formovať "kliešte"  a vydáva sa na cestu prekonávania samého seba. 

Zaoberanie sa polohou paschimottanasana vyžaduje schopnosť trpezlivého a cieľavedomého smerovania k zvolenej forme. Trpezlivosť a cieľavedomosť sú duševné vlastnosti, ktoré prostredníctvom tejto pozície získavajú na kvalite a posilňujú tak človeka pre každodenné úlohy. 

Mladší človek vstupuje do pozície často bez väčších nárokov, pohyblivosť chrbtice mu dovolí pokročilú formu ásany, no nepohodlie, ktoré sa počas statickej fázy ásany  prejaví,  je pre neho veľkou skúškou trpezlivého znášania a obety.  Starší človek skutočne zápolí o každý polcentimeter v rozpínaní chrbtice a s rovnou chrbticou sa dostáva možno len do mierneho predklonu, no trpezlivo znáša napätia v tele a nároky, ktoré táto ásana predstavuje. 

Celkové prekonávanie samého seba v aktívnom vykĺzavaní do diaľky, pri súčasnom zachovaní ľahkosti pliec a sily v oblasti krížov, navodí napokon pocit jemnej radosti a bdelého vedomia.  

S vykonávaním pozície paschimottanásana sú spojené viaceré významné liečivé účinky. Ich detailnejší rozbor publikoval Heinz Grill v odbornom článku. Nájdete ho na pripojenom linku  TU.

 

 


Podeľte sa o článok s priateľmi na sociálnych sieťach: