Na používanie e-shopu musíte mať povolený JavaScript!

Spoznajte Školu slobodného dychu

Škola slobodného dychu kladie do centra pozornosti obraz slobodného človeka, ktorý je slobodný v konaní, životnom postoji, názoroch a môže preto voľne, slobodne dýchať. Tento prístup k dychu a joge je založený na antropozofickom poznaní. 

 
  • Prečo hovoríme o "slobodných" dychových cvičeniach?
Pri dychových cvičeniach môžeme rozlíšiť riadené dýchanie a prirodzené dýchanie. Prirodzené dýchanie, ako už samotný názov hovorí, nemá byť kontrolované, ovplyvňované vôľou alebo regulované technikou. Môžeme preto hovoriť o slobodnom, voľne prúdiacom dychu. V joge existujú pohyby, ktoré veľmi kvalitne a komplexne podporia práve takéto prirodzené dýchanie.
 
 
 

 

 
  • Čo je typické pre tento spôsob dychových cvičení?
Pohyby, ktoré vykonávame, vychádzajú vždy z určitej východiskovej myšlienky a predstavy. Môže ňou byť napríklad šíry priestor, stred a periféria, vytváranie formy. Následne plynú pohyby s oveľa väčšou ľahkosťou, než keby sme sa sústredili len na telesný výkon. Predstava  a z nej vykonávaný pohyb podnietia vznik určitého pocitu a cvičiaci nielen cvičí, ale aj vedome rozvíja duševné cítenia.
 
Tak sa dych prirodzene usporiada a rozvinie zodpovedajúco pohybom vo väčšej výške, šírke a hĺbke, ako aj v centrovaní v oblasti stredu srdca. Cvičenia sú vhodné pre každodenné cvičenie, kvalitne podporia dýchanie a usporiadanie na psychickej rovine.
Otvorenosť a aktívny záklon
 
 
  • Aký vplyv na človeka majú tieto cvičenia?

Účinky týchto cvičení sa prejavia na duševnej rovine, ako nárast pokoja, vyrovnanosti, odolnosti voči stresu a manipuláciám, no tiež v rovine fyzického zdravia, nakoľko priamo ovplyvňujú metabolizmus, srdcovo-cievny systém a celkovo napomáhajú správnemu fungovaniu imunitného systému.

 

 
  • Čo znamená svetelno-duševný proces?

Škola slobodného dychu je tiež možnosťou, ako ozdraviť svoje telo a zlepšiť svoj duševný stav. Odborne hovoríme o tzv. svetelno-duševnom procese. Všetky dotyky človeka s okolím, priestorom a svetlom sa prostredníctvom bdelého vnímania, myšlienkovej činnosti, utvárania predstáv a slobodne plynúceho dychu stávajú súčasťou ľudskej duše a ozdravujú ju.
 

Ďalšie cenné informácie o škole slobodného dychu nájdete v knižke Slobodný dych a svetelno-duševný proces, od autora Heinza Grilla. Obsahuje nájdu praktické a veľmi estetické zostavy jogových cvikov na domáce cvičenie a štúdium, ktoré podporia Váš slobodný dych a zdravie.

 

 

 

 

 


Podeľte sa o článok s priateľmi na sociálnych sieťach: